ERİŞMİŞ OTOMATİK ŞANZIMAN

Anasayfa

Tekirdağ otomatik şanzıman - vites tamiri, bakımı, fiyatları

Erişmiş Otomatik Şanzıman olarak müşterilerimize otomatik şanzıman – vites tamiri hizmeti sunuyor, müşterilerimizin taleplerine yanıt veriyoruz.

Otomatik şanzıman (tork konvertörlü şanzıman), sürücünün vites kolu yardımıyla vites değiştirmediği, aracın yol ve yük durumuna uygun olacak şekilde kendi kendine vites değiştirmesi yaptığı bir sistemdir. Manuel araçlarda debriyaj bulunurken, otomatik araçlarda debriyaj bulunmaz. Vites geçişleri otomatik şanzımanın beyni tarafından yapılır. Otomatik şanzımanın beyninden komutlar hidrolik şekilde viteslerin geçiş yapmasına olanak verir. Otomatik şanzımanın 3 bölümü vardır. Bunlardan ilki Tork konvertörüdür. İkinci bölümü vites dişlileri ve üçüncü bölümü ise hidrolik kumandadır. Tam otomatik şanzımanlarda 3 farklı sürüş modu vardır. Bunların ilki sport mode sürüş modudur. İkincisi auto mode sürüş modu ve üçüncüsü ise manuel mode sürüş modudur.

Oto mod ya da orijinal adıyla auto mod seçeneği, normal ve sakin kullanımlar için vardır. Bu modda vites geçişleri daha erken değişir. Bu sayede motor devrinin çok fazla yükselmemesi sağlanır. Bu durumda ise önemli ölçüde yakıt tasarrufu sağlanırken, ses oranı da en düşük seviyede olur. Spor mod ya da orijinal adıyla sport mod seçeneğinde aracın pedal tepkimesi hassaslaşır ve bu durum motorun güç bandını kısa tutmaktadır. Bu şu anlama gelir; vites geçişleri yüksek devirlerde olur ve motorun mevcut gücünden daha çok yararlanılır. Bu modda motor sesi artar, tepki süresi ise kısalır. Otomatik şanzımanların üçüncü sürüş modu olan manuel mod, aracın manuel kullanılmasını sağlar. Bu modda vites geçişleri sürücü tarafından kontrol edilir ve gerçekleşir.

Hazırladığımız bu makalede otomatik şanzıman – vites nedir, ne işe yarar, otomatik şanzımanın görevleri nelerdir, otomatik şanzıman tamiri kaç gün sürer, otomatik şanzıman – vites tamiri fiyatları 2023 ve otomatik şanzıman tamiri tavsiye başlıkları ile detaylı bilgi vereceğiz.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites tamiri

Tekirdağ otomatik şanzıman tamiri fiyatları hakkında merak edilen ücret tarifesi de yine yazımızda yer alıyor. Her türlü şanzıman sorununu ciddiye alarak en kısa sürede bu sorunun çözülmesi için harekete geçmelisiniz. Çünkü küçük şanzıman sorunlarını görmezden gelirseniz, bu artık tamir edilemez bir noktaya gelebilir ve şanzımanı komple değiştirmek gibi bir seçeneğe muhtaç kalabilirsiniz. Bu da hem çok daha yüksek bir maliyete sebep olur, hem de aracınızdan uzun süre uzak durmanıza neden olur.

Aracın en önemli parçalarından biri olan şanzımanın sorunsuz şekilde çalışması çok önemlidir. Hem can güvenliğiniz için, hem aracın geri dönüşü zor problemlerle karşı karşıya gelmemesi için, hem de cebinizden daha çok para çıkmaması için en ufak otomatik şanzıman sorununda bile mesele ciddiyetle yaklaşmanız gerekir.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites arızası

Otomatik şanzıman arızası, teknoloji geliştikçe ve bu yeni teknolojiler yeni otomatik arabalara uygulandıkça daha az ortaya çıkmaktadır. Otomatik şanzımana sahip olan araçların daha hızlı bozulduğu yönünde halk arasında bir ön kabul vardır ancak teknoloji geliştikçe bu durum ortadan kalkmaktadır. Otomotiv endüstrisi günden güne gelişiyor ve şanzımanlar daha kusursuz hale geliyor. Manuel şanzımanlarla karşılaştırıldığında daha sağlam, uzun ömürlü ve dayanıklı şanzımanlar artık araçlarda yer alıyor. Aracın sürücüsü önemli kullanım hataları yapmazsa ve otomatik şanzımanın sorun çıkarmaması için dikkatli şekilde aracı kullanmaya devam ederse, otomatik şanzımanlar üretim kalitelerinden dolayı problem üretmezler. Otomatik şanzıman arızasında en önemli etken sürücü etkenidir.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites yağı

Bunun dışında, şanzımanın düzgün şekilde çalışması için gerekli olan yağın kontrol edilmesi gerekir. Şanzıman yağı, vites geçişlerini kolaylaştırır, şanzımanın sıcaklığını dengeler ve şanzımandaki hareketli parçaların yağlanmasını sağlar. Şanzıman yağının azalması durumunda vites değiştirme sorunu ortaya çıkar, şanzıman ısınır ve hareketli parçalar işlevini yitirebilir. Aslında uzun ömürlü olan şanzıman yağının aynı zamanda sızıntı yapmaması için de gerekli kontrollerin sağlanması gerekir. Aracınızın altında kırmızı yağ birikintisi görürseniz, bu şanzımandan yağ sızıntısı olduğu anlamına gelir. Şanzımanın yağ sızdırması durumunda ivedi şekilde bunu otomatik şanzıman ustasına göstermek ve sorunun hızlı şekilde çözülmesini sağlamak gerekir.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites filtresi

Diğer taraftan, şanzımanın filtresinin de tıkalı olmaması gerekir. Toz, kir ve metalik pullar gibi zararlı kalıntılara maruz kalan filtre tıkanabilir ve işlevini görmemeye başlayabilir. Bu durum diğer taraftan, şanzıman yağının akışında da sorun çıkarabilir. Bu yüzden filtrenin temiz olduğundan ve işlevini yerine getirdiğinden emin olmalısınız. Şanzımanın aşırı ısınmasına bağlı olarak gelen yanık kokusu da büyük bir sıkıntının habercisi olabilir. Yanık kokusunu aldığınızda hemen otomatik şanzıman tamiri yapan bir işletmeye gitmeniz gerekir. Ayrıca vites değiştirirken sorun yaşarsanız ve şanzımandan tıkırtı ve uğultu sesi gelirse de sorun büyümeden çözmeniz sizin için iyi olacaktır. Daha yüksek maliyetler, daha ciddi faturalarla karşılaşmamak için otomatik şanzımana iyi bakmanız gerekir.

Otomatik şanzıman – vites tamiri kaç gün sürer?

Otomatik şanzıman tamiri, sorunun büyüklüğüne göre bir gün ya da birkaç gün sürebilir. Şanzımanın sorunu ne kadar büyükse tamir süreci de o kadar uzayabilir. Bu duruma maruz kalmamak için, yukarıda ifade ettiğimiz yağ, filtre vb. konularda daha dikkatli olmalısınız.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites tamiri fiyatları 2023

Tekirdağ otomatik şanzıman tamiri fiyatları için firma ile iletişim kurabilir ve aracınızı götürerek incelenmesini sağlayabilirsiniz. Araç tamir servisine gelerek en uygun fiyatı alabilirsiniz. Fiyatın tespit edilebilmesi için sorunun tam olarak aracın neresinden kaynaklandığı, parça değiştirilip değiştirilmeyeceği, tamir için ne kadar zaman ayrılacağı gibi değişkenler fiyatı belirler. Otomatik şanzıman tamirine ek olarak şanzıman yağı değişimi, filtre değişimi ve parça değişimi de fiyatı etkileyen başlıklar arasındadır. Daha büyük maliyetlerle karşılaşmamak için şanzımanın bakımının düzenli olarak yaptırılması gerekir. Aksi durumda şanzımanı komple kaybedebilir ve sıfır bir şanzımana ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu da çok daha fazla paranın cebinizden çıkması demektir. Aracın en önemli parçaları arasında yer alan şanzıman, aracınızın en dikkate muhtaç parçaları arasındadır.

Tekirdağ otomatik şanzıman – vites tamiri tavsiye

Tekirdağ otomatik şanzıman tamiri tavsiye firması arayanlar bu sayfa aracılığı ile en doğru firmaya ulaşabilir. Aracınızın en doğru bakımı alması, daha büyük sorunlar yaşamadan şanzımanınızın çalışır halde tutulması ve tüm detaylar göz önünde bulundurularak bakımlarının yapılması, hem sizin can güvenliğiniz için gereklidir, hem de cebinizden daha çok paranın çıkmaması için elzemdir. Bu yüzden en doğru firma ile irtibat kurun ve şanzıman konusunu deneyimli ellere bırakmanız önemlidir.

Blog

Sosyal medya

HESAPLARIMIZ